מאמרים

בקרוב עומדת לעבור הצעת חוק - המשך המאמר

לעומת השקפה זו, תומכת התפיסה החילונית בהרחבת גבולות שיקול הדעת והאיפוק בטרם לקיחת צעד שכזה. חתונה היא אירוע מרגש ומכונן, במיוחד אם היא מהווה את הבסיס לתא משפחתי שעתיד לצמוח ולשאת פירות לאורך חיים שלמים.

טרם התייחסנו למעמד האישה שמהווה את הטיעון הראשי הגלום בהצעת החוק. מבחינה סטטיסטית וכמובן על פי הנוהג המצוי, מקובל יותר בחברה לעודד נשים צעירות להינשא לגברים מבוגרים יותר, מאשר להיפך, ועל כן, באופן מובהק, זו האישה שתשלם את מחיר האיפוק וההמתנה, על פי הצעת החוק. אך האם היא באמת תהיה זו ש"תשלם" כאן מחיר? או שמא תהיה זו משפחתה או סביבתה שלוחצת עליה לקחת את הצעד הזה, ש"תשלם" את המחיר? ... במגזר החרדי התשובה היא ברורה. במגזר החילוני הדברים פחות ודאיים, אם כי קל לשער שגם ילדה מאוהבת בגיל 17 במשפחה חילונית, לא חפה, ברוב המקרים, מלחץ חברתי מסוים. וגם אם אין בנמצא לחץ שכזה, אז עלול לתפוס את מקומו שיקול דעת נמהר וחוסר ניסיון מובן, במיוחד בכל הנוגע ליחסי אישות, יכולת לנהל תא משפחתי והתמודדות בעולם הגדול.

בסופו של דבר, כמעט כמו כל דבר בחיים, האלמנט האינדיבידואלי מכריע בסופו של דבר. ישנן בנות אשר בגיל 17 מכילות בתוכן בגרות שנשים אחרות לא מגיעות אליה בגיל 30, וישנן כאלה שלא... הצעת החוק מתעתדת לא להשאיר מקום לספק ולתת לכולנו עוד טיפת מחשבה לפני הצעד המשמעותי ביותר בחיינו. 

חזרה לחלק ראשון