מאמרים

אחריותם של חברי הכנסת

כשמדברים על יעוץ אנחנו בדרך כלל חושבים על יעוץ זוגי או יעוץ פרטני, פסיכולוגי. משהו בהקשר בין יעוץ לטיפול נתפס לנו כמשהו אינטימי מאד שאינו קשור לחברה כולה אלא לנו באופן אינדיבידואלי ממש כמו ריצוף אבן.

מה לחברי כנסת ישראל ולייעוץ, ובכן אין ספק שייעוץ הוא חלק בלתי נפרד מהתנהלותם של חברי הכנסת. אלו מקיפים את עצמם בפמליה של אנשים, עוזרים פרלמנטרים, אנשי תקשורת, אנשי עזר טכני, מזכירות וגם יועצים בתחומים שונים. הפמליה הזו אמורה לסייע להם לתפקד, לבצע את המשימות השונות היושבות על שולחנם וגם להצליח ולהבין התנהלות כזו או אחרת בתחום שהם אינם וותיקים או מכירים אותו לעומק. יועץ כלכלי לשר האוצר הוא הכרחי למדי, כמו יועץ מדינה לשר החוץ או יועץ תקשורתי לכל אחד ואחד מן השרים שיעזור להם להתמודד עם התקשורת. כלי התקשורת כל כך רבים כיום שכל אחד זקוק ליועץ תקשורת, אחד שיעזור לנווט בין אנשי הטלוויזיה, האינטרנט, הרדיו וכל יתר הגורמים השונים, מישהו שיוציא הודעה לעיתונות, שיקשור קשרים עם העיתונאים וידע להכניס או להוציא ידיעה אל כלי התקשורת השונים.

חברי הכנסת עשויים להביא את עצמם למצבים לא פשוטים. הם ביניהם נקלעים לסיטואציות קשות ומורכבות, לריבים, וויכוחים והתנהלות פומבית אגרסיבית לא פעם, נדמה שיש כמה שרים וחברי כנסת שאולי יעוץ זוגי היה עושה להם טוב, יעוץ זוגי שיושיב אותם סביב שולחן אחד ויגשר ביניהם את הפערים במקום על במת הכנסת, שם כל וויכוח הופך להיות ריב של ממש.

המשך מאמר